EDPO

EDPO - Ochrona Danych Osobowych
Anna Smolinska 2021-07-30

W związku z otrzymywanymi sygnałami o telefonach od osób podających się za inspektorów Urzędu Ochrony Danych, UODO apeluje o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności.

Oszuści, dzięki tzw. spoofingowi (przyp. www.edpo.pl/spoofing-telefoniczny ) dzwonią z numeru telefonu wskazującego Urząd Ochrony Danych Osobowych i prowadzą rozmowę telefoniczną w taki sposób aby pozyskać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat sytuacji finansowej danej osoby czy prowadzonych spraw.

Należy wiedzieć, że pracownicy Urzędu nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o sprawach. Nie dzwonią też do przypadkowych osób.

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych danych.

Pamiętajmy o tym, aby unikać przekazywania danych osobowych telefonicznie, gdyż jest to obarczone ryzykiem i brakiem pewności co do tego, komu faktycznie dane są przekazane. W sytuacjach gdy musimy przekazać dane podczas rozmowy telefonicznej, zweryfikujmy kontakt, np. oddzwaniając i sprawdzając, czy dany numer i osoba dzwoniąca faktycznie reprezentuje podmiot, na który się powołała.

Jednocześnie UODO informuje, że wszelkie próby wyłudzenia danych osobowych należy zgłaszać do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie.

Więcej informacji znajduje się: TUTAJ