EDPO

EDPO - Ochrona Danych Osobowych
Anna Smolinska 2020-07-16

Podróż Planujemy Wakacje Planu - Darmowe zdjęcie na Pixabay

Prezes Urzędu Ochrony Danych przypomina, że w momencie, gdy Ty cieszysz się z zasłużonego urlopu inni ciężko pracują … aby ukraść nie tylko rzeczy materialne, ale również coś, co jest bardzo dla Ciebie wartościowe – Twoją tożsamość.

Zapamiętaj kilka przydatnych informacji:

 

  1. Nie zostawiaj dowodu w zastaw!

Pamiętaj, że przy wypożyczaniu sprzętu, np.: sportowego, nikt nie ma prawa żądać od Ciebie pozostawienia dowodu tożsamości. Dowodem tożsamości jest nie tylko dowód osobisty, ale również paszport oraz prawo jazdy.

  1. Nie pozwalaj na kserowanie dowodu!

Sporządzenie ksero dowodu tożsamości jest możliwe wyłącznie w sytuacjach gdy przepisy prawa na to wskazują. Do wypożyczenia sprzętu lub auta nie jest to wymagane. Do dochodzenia ewentualnych roszczeń ze strony przedsiębiorcy wystarczą informacje spisane z dowodu tożsamości, jednak pamiętaj aby przy zwrocie sprzętu poprosić o formularze z zapisanymi danymi.

  1. Powstrzymaj się od publikacji zdjęć z wakacji!

Chętnie publikujesz fotki z super wakacji na portalach społecznościowych? Pamiętaj, że to jest niezwykle cenna informacja o tym, że nie ma Ciebie w domu. Zapraszasz złodzieja w swoje progi.

Należy dodatkowo wspomnieć, że Twoje zdjęcia przechowywane w telefonie w razie jego zgubienia lub kradzieży mogą trafić w niepowołane ręce.

  1. Lokalizację, w której aktualnie przebywasz zostaw dla siebie!

Musisz wiedzieć, że nowoczesne aparaty fotograficzne i smartfony mają funkcję geotagowania, dzięki której we właściwościach zdjęcia z łatwością można znaleźć informacje na temat lokalizacji geograficznej, w której znajduje się urządzenie.

Korzystaj z mediów społecznościowych z rozwagą, one też mają funkcję ujawniania miejsca, w którym przebywasz.

  1. Nie ufaj publicznej WI-FI!

Na swoich urządzeniach (komórkach, laptopach, tabletach) korzystaj z własnych źródeł Internetu.

Wyłącz opcję automatycznego łączenia z sieciami publicznymi. Jeżeli koniecznie musisz to zrobić upewnij się, że łączysz się z odpowiednim punktem. Korzystaj z sieci VPN, z zabezpieczonych stron www i pewnych źródeł.

  1. Antywirus!

Za pomocą komórki robisz zakupy, przelewy bankowe, dokonujesz płatności – zabezpiecz swoje urządzenie odpowiednim antywirusem przed złośliwym oprogramowaniem typu: wirusy, oprogramowanie szpiegujące i ransomware. Wierz nam, Ciebie też może to spotkać.

  1. Twój telefon – Twoja sprawa!

Jak wspomnieliśmy wyżej, telefon w tych czasach to mini centrum dowodzenia. Masz na nim wiele ważnych informacji. W sytuacji, gdy ktoś prosi Cię o udostępnienie/ pożyczenie telefonu a Ty koniecznie chcesz pomóc – poproś o nr telefonu, z którym potrzebująca osoba chce się skontaktować i sam wykonaj połączenie. Nie pożyczaj swojego telefonu nieznajomym. Portfela przecież byś nie pożyczył…

  1. Zabezpiecz swój telefon!

Na wakacjach (i nie tylko) możesz zgubić swoje urządzenie lub ktoś może je ukraść. Ustaw blokadę ekranu, powinieneś też uruchomić usługę lokalizującą, zdalnie usuwającą dane lub blokującą urządzenie. Rób kopie zapasowe lub backupy w chmurze – w razie zaginięcia urządzenia odzyskasz dostęp do swoich danych.

Więcej informacji: TUTAJ