EDPO

EDPO - Ochrona Danych Osobowych
Magdalena Gujska 2022-06-14
DSA i DMA? Brzmi jak terminy medyczne…😅 a są to skróty od dwóch nowych rozporządzeń unijnych, które wejdą w życie najprawdopodobniej na początku 2023 r. i choć nie są tak popularne i siejące postrach jak #RODO w 2018 r., to jednak ważne dla nas, użytkowników internetów.
Dziś trochę o #DSA (Digital Services Act). Regulacją zostaną objęte wielkie platformy internetowe: FB, IG, Twitter, YouTube, Google oraz inne mniejsze: sklepy z aplikacjami, platformy zakupowe i noclegowe – booking.com, airbnb, a także hostingodawcy, np. nazwa.pl, home.pl
Być może ze zdziwieniem stwierdziliście kiedyś, że usunięto lub ocenzurowano wasz post lub film, pomimo, że w sumie nie zawierał niestosowanych treści. Albo słynny przykład zablokowania przez FB konta partii politycznej, po której nastąpiły
pełne oburzenia konferencje prasowe, że było to bezprawne i arbitralne działanie FB.
Dzięki nowemu prawu platformy będą musiały w sposób jasny i prosty informować użytkowników o zasadach moderacji treści, i w taki też sposób będą musiały być pisane regulaminy (ehhhh….tak, wiem oprócz prawników nikt nie czyta regulaminów😊).
Po usunięciu konta użytkownik dostanie szczegółowe wyjaśnienie przyczyny i wskazanie, który konkretnie punkt regulaminu naruszył, a decydujący głos będzie należał do człowieka, nie do algorytmu (co będzie wiązało się z koniecznością zatrudnienia większej liczby moderatorów-ludzi).
Czy będzie faktycznie lepiej? To zależy od samych zainteresowanych i ich podejścia do tematu, pamiętajmy jednak, że to my jako użytkownicy mamy realny wpływ na rynek i zachowania cybergigantów, bo to przecież na nas właśnie zarabiają.
fot. panoptykon.org
https://panoptykon.org/akt-o-uslugach-cyfrowych-dsa