EDPO

EDPO - Ochrona Danych Osobowych
Magdalena Gujska 2020-03-25

#zostanwdomu

Większość z nas, jeśli może, pracuje z domu. O ile sektor prywatny jest w stanie (w większości) przejść na bezpieczną pracę zdalną, o tyle administracja publiczna (szkoły, przedszkola, urzędy) została zaskoczona i musi szybko zorganizować pracownikom pracę poza swoją siedzibą. Szybko oznacza, że nie zawsze będzie to bezpieczne i łagodne przejście. Przede wszystkim dlatego, że znakomita większość instytucji publicznych nie zatrudnia informatyka [w szkołach często funkcję tę pełni nauczyciel informatyki], ani nie dysponuje wystarczającymi narzędziami i systemami (laptopy, telefony).

Najczęściej pracownicy nie mają nawet do dyspozycji służbowych skrzynek mailowych, a jeśli posiadają takie to często w domenach wp.pl, onet.pl, o2.pl

Tak, to prawda, że pracodawca jest odpowiedzialny za takie zorganizowanie pracy z domu, aby była bezpieczna i zgodna z obowiązującymi w firmie procedurami. Powinien udostępnić narzędzia, określić zasady w pracy, itp. Jeśli tego nie robi, Drogi Pracowniku, zadbaj o siebie sam! Dowiedz się jak.

Po pierwsze: komputer

 1. Jeśli używasz prywatnego komputera do pracy, rozdziel rzeczy prywatne od służbowych. Rozdziel konta w Windowsie prywatne i służbowe i korzystaj z konta bez uprawnień administracyjnych. Ograniczysz ryzyko instalacji niechcianego oprogramowania lub zaszyfrowania dysku na wypadek ataku.
 2. Sprawdź czy posiadasz program antywirusowy z aktualną bieżącą bazę wirusów.
 3. Ściągaj programy z zaufanych źródeł, najlepiej ze stron producentów.
 4. Blokuj komputer przy każdym odejściu od niego: klawisze windows oraz l
 5. Uwaga na kawę i dzieci. Pracując w domowych warunkach mniej uważamy na stojący zwykle obok komputera kubek z kawą lub herbatą, który może się rozlać po potrąceniu go np. przez kota.
 6. Nie pożyczaj nikomu swojego komputera i nie dawaj do zabawy dzieciom „Mamo, mogę pograć na twoim laptopie?!” – NIE.

Po drugie: poczta elektroniczna

 1. Używaj tylko służbowego maila do wysyłania i odbierania maili w sprawach związanych z pracą. Jeśli pracodawca udostępnia Ci pocztę służbową ,powinna ona już być skonfigurowana zgodnie z zasadami obowiązującymi w firmie.
 2. Jeśli jesteś zmuszony do korzystania z poczty prywatnej, sprawdź dla bezpieczeństwa konfigurację konta: wysyłanie maili powinno być: SSL/TLS , odbieranie maili: powinno być SSL/TLS.
 3. Wysyłając maila do wielu adresatów używaj opcji ukrytej kopii „UDW:”
 4. Wysyłając maila z poufnymi informacjami zaszyfruj plik, np. używając programu 7zip; hasło wyślij np. SMSem.
 5. Wyloguj się z programu pocztowego po zakończeniu pracy.

Po trzecie: hasła

We wszystkich systemach, z których korzystasz ustaw silne, ale łatwe do zapamiętania hasło. Niech hasło ma co najmniej 15 znaków (im dłuższe tym lepsze, obecnie cztery-pięć względnie losowo dobranych słów stanowi solidne hasło), duże litery, znak specjalny i opcjonalnie cyfrę, np. lubiePracowacsdal%nienaKfarantannie.

Po czwarte: dokumenty

 1. Zwróć szczególną uwagę na wyrzucanie dokumentów. Najczęściej w domu nie mamy niszczarki, a jeśli mamy to zapewne nie ma ona odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Lepiej składować je w bezpiecznym miejscu, a po powrocie do pracy zniszczyć w firmowej niszczarce.
 2. Nie pozwól na kolorowanie/rysowanie przez dzieci (nasze lub sąsiadów) na drugiej, pustej stronie naszych dokumentów.
 3. Nie zawsze mamy w domu skaner. Najczęściej więc używamy do skanowania dokumentów telefonu (odpowiednia apka, lub zdjęcie przerobione później na pdf). Jeśli jest to telefon służbowy, raczej nie ma problemu, jeśli firma się zgadza. Jeśli telefon prywatny – uważajmy i jeśli nie jest to konieczne nie skanujmy dokumentów w ten sposób. Dokument zostanie zapisany w pamięci prywatnego telefonu lub nawet do bliżej niesprecyzowanego miejsca w chmurze.

Po piąte: komunikatory

 1. Messenger, WhatsApp, Signal, a może jeszcze inny komunikator. Niech Wasza firma o to zadba i niech wskaże Wam platformę do komunikowania się. Ze względów bezpieczeństwa nie są to jednak zalecane programy do wymiany informacji. Na przykładzie Izby Radców Prawnych, przeczytajcie dlaczego.

Po szóste: domowe WIFI

 1. Idealnie gdyby udało się wydzielić osobną, odseparowaną sieć WiFi – tylko do celów zawodowych.
 2. Jeśli nie, zadbaj przynajmniej o silne hasło dostępowe do swojej sieci.
 3. Jeśli to możliwe, zmień hasło do routera. Większość używanych urządzeń posiada domyślnie ustawione hasło i wie to każdy, kto choć trochę się tym interesuje.

Po siódme i ostatnie. Zachowaj spokój i zdrowy rozsądek

 1. Pamiętaj, że pomimo tego, że prawdopodobnie siedzisz przy biurku lub stole kuchennym😊 w dresie jesteś odpowiedzialny za to, w jaki sposób zorganizujesz sobie pracę w domu.
 2. Pamiętaj, że to dalej jest PRACA. Przestrzegaj więc podstawowych zasad bezpieczeństwa, tak jakbyś był właśnie w biurze.